Wieluń. 13 cegieł

„Wieluń. 13 cegieł.” to film dokumentalny, powstały w oparciu o relacje ośmiu naocznych świadków, bombardowania śpiącego miasta Wieluń, we wczesnych godzinach porannych, 1 września 1939 roku. „Kiedy na Westerplatte normalny żołnierz przeciwko żołnierzowi strzelał, to już dawno Wieluń był zbombardowany”, tak wspomina traumatyczne doświadczenia, siedmioletni wówczas Zbigniew Chudy, emerytowany pilot.
W Wieluniu nie stacjonowały oddziały Wojska Polskiego, miasto nie posiadało żadnych umocnień ani fortyfikacji oraz przemysłu. Na terenie miasta działał natomiast  zakonspirowany niemiecki wywiad wojskowy. Niemcy musieli wiedzieć, że miasto to nie mogło stanowić celu militarnego.

Jednostki bombowców JU-87b w sposób perfekcyjnie przygotowany, zamieniły miasto w ruiny i zgliszcza, zrzucając m.in. bomby zapalające. Miasto w dużej części spłonęło, zginęło ok. 1.200 osób.

Obok pełnych emocji opisów tragicznego nalotu, najstarsi mieszkańcy Wielunia opowiadają o dramatycznych doświadczeniach z czasów wojny i okupacji, barbarzyńskim zachowaniu wojsk Wehrmachtu i Luftwaffe : o łapankach, rozstrzeliwaniach Polaków i Żydów, torturach i kaźniach dokonywanych na ludności cywilnej. Opowiadania przeplatane są dużą ilością zdjęć pochodzących z Muzeum Ziemi Wieluńskiej, oraz z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wypowiedzi i obrazy ilustruje muzyka monumentalna, skomponowana w celu podkreślenia wagi opisywanych zdarzeń. Całości dopełnia narracja Roberta Gonery.

Film powstał za pieniądze samych filmowców. Projekt ma mieć swą kontynuację. Twórcy chcą utrwalić na filmie wspomnienia doświadczonych przez wojnę Kresowiaków, Sybiraków, żołnierzy podziemnej armii, dzieci, kobiet i mężczyzn.

Narracja:
Robert Gonera

Scenariusz i reżyseria:
Sławomir „Lechit” Górski

Zdjęcia i montaż
Piotr Niemcewicz

Muzyka i udźwiękowienie.
Bartek Niećko

Produckcja
Piotr Medoń
Piotr Niemcewicz
Sławomir Górski

Współpraca
Sylwester Zdobylak
Olaf Młyński

Kup film -> http://pl.wielun1939.info.pl/node/11